28 maja 2013

W zamkowym zaułku, czyli zielony bezkres Leeds

Zamek Leeds – oddalony o około 40 mil na południowy wschód od Londynu, położony w hrabstwie Kent, niedaleko Maidstone. Wbrew pozorom nie ma nic wspólnego z brytyjskim  miastem Leeds, lecz jego nazwa pochodzi od wioski leżącej nieopodal, o takiej samej nazwie – Leeds. Zamek został wzniesiony w XII w. Był ulubioną rezydencją Edwarda I. W XVI w. zamek  stał się siedzibą Katarzyny Aragońskiej. Zamek jest otwarty dla publiczności od 1976 roku. Do roku 2011 dla ruchu publicznego była udostępniona także ptaszarnia.  Jednak koszta utrzymania były zbyt duże i dlatego zdecydowano o jej zamknięciu. W okolicy zamku znajduje się także labirynt, grota, piękne ogrody, pole golfowe oraz muzeum psich obroży.
Ja odwiedziłam Zamek Leeds kilka lat temu. Miałam zatem okazję zobaczyć jeszcze ptaszarnię. Powiem szczerze, że bardzo miło wspominam to miejsce. Zieleń, woda, cisza, spokój … Warto wziąć kocyk i rozłożyć go gdzieś nad brzegiem jeziora bądź na zielonej trawce. Usiąść i odpocząć na łonie natury. I chociaż była tam w wakacje, to przyznam, że nie czułam takiego natłoku turystów. Kompleks jest naprawdę duży, zatem każdy znajdzie miejsce dla siebie. 


Będąc tam, trzeba koniecznie wybrać się do labiryntu i przebrnąć przez jego zielone korytarze. Naprawdę niezła frajda!


7 komentarzy:

 1. Ach ta wieczna angielska zieleń. Na pewno zamek pozostaje w związku historycznym ze słynnym Leeds i vice versa. Jakie wrażenia po muzeum psich obroży?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem szczerze, że nie jestem wielbicielką tych czworonożnych przyjaciół człowieka. Ale sam pomysł otworzenia muzeum obroży, no trzeba przyznać, że bardzo niekonwencjonalny i oryginalny. Fajnie zobaczyć coś takiego! :)

   Usuń
 2. Długo Cię nie było, ale powrót z pompą :) Wspaniałe zdjęcia i ciekawie opisane miejsce ;) Sama chętnie obejrzałabym taką ptaszarnię...:)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że już ją zamknęli. Miło było zobaczyć niektóre okazy, których nie ma u nas. :)

   Usuń
 3. Cudowne widoki, interesujące miejsce:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. zamek jest piękny i pięknie położony .. byłem tam prawie 10 lat temu .. fajnie, że o nim piszesz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, na mnie największe wrażenie wywarła właśnie okolica zamku... Piękne ogrody i ta soczysta zieleń... :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...