10 listopada 2012

Pierwszy 'medal', czyli mała brązowa w kieszeni

Dzisiaj w końcu odebrałam moją książeczkę z PTTK i oto mam! Odznakę popularną oraz małą brązową! Bardzo się cieszę z tego powodu. Moje górskie wędrówki zostały uhonorowane właśnie tymi tytułami. Niezwykle miłe uczucie ...
Coś więcej o odznakach
PTTK przyznaje Górskie Odznaki Turystyczne już od wielu, wielu lat. Istnieje kilka kategorii tych odznak: popularna, mała, duża oraz "Za wytrwałość".  Zdobywa się je w następującej kolejności: popularna, mała brązowa, srebrna, złota, duża brązowa, srebrna, złota. Nie ma określonego czasu na zdobycie danej odznaki, jednak nie można zdobyć dwóch w tym samym roku (z wyjątkiem popularnej i brązowej).

Aby zdobyć odznakę, najpierw należy zakupić książeczkę GOT PTTK (dostępne w schroniskach, punktach PTTK lub budkach z pamiątkami, mapami, itd. w rejonie górskim), potem maszerować z nią przez górskie szlaki, dokumentować swoje wędrówki, następnie obliczyć ilość zdobytych punktów i na koniec zanieść książeczkę do weryfikacji do najbliższej siedziby PTTK.

Aby zdobyć poszczególną odznakę należy zgromadzić określoną ilość punktów.

kategoria i stopień GOT PTTK
Kategorie wiekowe
I
II
III
IV
8-10 lat
11-15 lat
16-50 lat
powyżej 50 lat i osoby niepełnosprawne
Popularna
40
50
60
50
Mała brązowa
80
100
120
100
Mała srebrna
-
300
360
300
Mała złota
-
600
720
600


Punkty te zdobywa się podczas pieszych, górskich wycieczek na trasach wytyczonych przez PTTK. Ich spis wraz z podaną ilością punktów znajduje się w osobnej książeczce - "Regulaminy i trasy punktowane. Górska odznaka turystyczna PTTK" (można zakupić w punkcie PTTK lub w schroniskach). Według podanych tam informacji wpisujemy naszą wyprawę do książeczki PTTK.

Odznaki duże oraz "Za wytrwałość  zdobywa się na nieco innych warunkach. Dokładny regulamin zdobywania ich wszystkich mieści się w książeczce PTTK, lub też na stronie internetowej tego stowarzyszenia.

Ja do tej pory zdobyłam 325 punktów, jednak są to tylko punkty z tras wpisanych do książeczki. W rzeczywistości było ich dużo, dużo więcej. Zdobyłam zatem odznakę popularną oraz małą brązową. Nadwyżka punktów, czyli 145, jest już zaliczana do kolejnej odznaki jaką jest mała srebrna. Od tej ostatniej dzieli mnie jeszcze 215 punktów, dziesiątki godzin spędzonych w górach, setki niezapomnianych wrażeń i emocji. Zatem czekam z niecierpliwością i zachęcam Was, a w szczególności miłośników gór do zdobywania odznak. W końcu po to są!   : ))5 komentarzy:

 1. Witaj, Gratuluję małej popularnej :)

  Dzięki za komentarze zostawione na naszym blogu. Dodałam Cię do listy blogów przez nas polecanych.

  Tak z ciekawości - gdzie w okolicach Łańcuta mieszkałaś?

  Życzę powodzenia w spełnianiu marzeń, bo to możliwe trzeba tylko mocno chcieć. Wiem co mówię - jedno z moich marzeń właśnie się spełniło- zapraszam do zaglądnięcia wewnątrz mojego spełnionego marzenia :) sklepwloczykija.pl

  Pozdrawiam,
  Jadzia

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratulujemy i mamy nadzieję, że w 2013 będzie srebrna a w 2014 złota :) Będziemy Cię śledzić i dopingować. Pozdrawiamy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniale :) bardzo się cieszę z Twoich sukcesów. Mam nadzieje,że w lecie znajdziesz czas na wspólną wyprawę w Bieszczady ;)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...