22 listopada 2012

W podróż zawsze z notesem, czyli zapiski (pod)różne Martyny Wojciechowskiej.Tym razem pora na książkę podróżniczą!
Zapiski (pod)różne to kolejna książka tej sławnej podróżniczki. Już na wstępie autorka wyjaśnia nam, że odkąd podróżuje, zawsze robi zapiski w identycznych notesach z jedwabnymi okładkami. Umieszcza tam swoje przemyślenia, wspomnienia czy rysunki. Można powiedzieć, że ta książka jest właśnie swego rodzaju notesem z podróży, zbiorem zapisków i listów. Sama Martyna Wojciechowska mówi,  że to wycinek ostatnich 10 lat jej życia w drodze. Rzeczywiście książka zawiera wiele ciekawych i niecodziennych wspomnień związanych z wizytami w innych krajach. Poza tym ubarwiona jest ona fotografiami z podroży oraz różnymi ciekawostkami. 

W pierwszym rozdziale autorka zauważa, że każdą swoją podróż może podzielić na 5 faz. Faza pierwsza – podekscytowanie. Druga – irytacja. Trzecia – Tęsknota. Czwarta – ponowna radość z przeżywanych chwil. I ostatnia piąta – powrót do rzeczywistości. Osobiście zgadzam się z takim podziałem, myślę że jak najbardziej oddaje rzeczywistość podróży. Kolejne rozdziały stanowią nadzwyczajne wspomnienia autorki z jej wypraw. Czytając tę książkę można się dowiedzieć czegoś więcej o kulcie kapci w Japonii, podróżach pociągami w Indiach czy Japonii, obchodach święta Naadam w Mongolii, Islandczykach zaciekle broniących swojego języka oraz o innych ich ‘dziwactwach’, poszukiwaniach anakondy w Wenezueli. Ponad to można poznać współczesne kanony piękna według różnych kultur, dowiedzieć się jak smakuje świnka morska na obiad i skąd wywodzi się ten ‘rarytas’, o czym myśli ekwadorski szaman, jakie pamiątki przywozi ze swoich podróży autorka. Znajdują się tu też wpisy dotyczące jej górskich przygód – tych ‘piorunujących’ na Elbrusie, zimnych na McKinley, emocjonujących na Evereście. Ale przede wszystkim można lepiej poznać samą autorkę i realia podróżowania po odległych krańcach świata. 

Powiedziałabym, że w tej książce znajdują się rzeczy, o których nie słyszeliśmy w autorskich programach Martyny Wojciechowskiej, nie było ich też w innych jej książkach. Moją ulubioną książką tej autorki jest „Przesunąć horyzont”, jednak ta zajmuje czołowe drugie miejsce. Ogólnie jestem wielbicielką Martyny, zatem każda jej książka przypada mi do gustu i zawsze będę zachęcała do lektury książek jej autorstwa. Mi zawsze poprawia się humor, kiedy je czytam. Jestem potem pełna energii i zapału, mam chęci do działania.  : )) 

3 komentarze:

 1. Jakoś nie przepadam za sposobem pisania M.Wojciechowskiej mimo, że ją sama bardzo lubię (zupełnie odwrotnie ma się rzecz z B.pawlikowską :))). Ale dookoła tej książki się kręciłam, może w końcu po nią sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bardzo lubię tę książkę :) W ogóle lubię Martynę Wojciechowską, lubię czytać jej książki i oglądać programy. Bardzo lubię "Kobietę na krańcu świata" i czekam już na czwartą część książki!

  Jeżeli chodzi o "Zapiski.." to jest to bardzo fajny "pamiętnik" z podróży.. Choć czasem też troszkę smutny.. Nigdy nie zapomnę historii dziewczynki z Mongolii :(

  A książkę mam w swojej biblioteczce :) Nawet z autografem :D

  Pozdrawiam!

  P.S. Muszę przeczytać kiedyś "Przesunąć horyzont"!

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie zaczęła czytać tę książkę i już mi się bardzo podoba :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...