3 października 2013

Zamknięci w złotej klatce, czyli słów kilka o Wersalu

Złota klatka – właśnie tak nazywano Pałac Wersalski  za czasów jego świetności. Ogromna posesja, największa w Europie, cała w barokowym złocie. A w niej zamknięta siedemnastowieczna francuska arystokracja. Dzisiaj pałac jest symbolem francuskiego ancien régime. Miał on bowiem świadczyć o bogactwie króla i potędze Francji. Inicjatorem powstania pałacu był Ludwik XIV. Wkrótce Wersal stał się jego główną rezydencją, a wraz z nim przeniósł się tu cały dwór francuski. W 1789 roku rewolucja francuska objęła Wersal i pałac został zdobyty.Pałac był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany.  Znajduje się w nim blisko 700 pomieszczeń, jednak tylko 120 z nich udostępnionych jest do zwiedzania. Najwspanialsze są komnaty królewskie oraz królewska kaplica.


Wersal był świadkiem wielu kluczowych wydarzeń historycznych. To właśnie w tutaj miało miejsce podpisanie pokoju z Niemcami, kończącego I wojnę światową.

Pałac wersalski to jedno, ale ogrody do niego przyległe to druga sprawa. Zaprojektowane w stylu francuskim z licznymi fontannami i rzeźbami zachwycają elegancją i przejrzystością. Jak w każdym francuskim muzeum, tak i tutaj wstęp dla uczniów i studentów z UE jest bezpłatny i nie trzeba stać w kolejce po bilety (nie trzeba mieć tzw. ‘free ticket’). Jednak należy wystać swoje w kolejce do wejścia do pałacu. W moim przypadku było to jedyne 1,5 h w piekącym słońcu i upale.


Jak dojechać?

Najlepiej dojechać pociągiem RER (linia C) z Paryża – przy czym trzeba dokładnie sprawdzić pociągi, bo nie każdy kursuje do Wersalu. Można tu też dojechać własnym samochodem. Całość robi naprawdę duże wrażenie. Przepych, mnóstwo ozdób, wszystko dopracowane co do najmniejszego szczegółu. Taka właśnie jest wersalska rezydencja. I można sobie tylko wyobrazić jak kiedyś po tych komnatach przemieszczali się francuscy dostojnicy...

8 komentarzy:

 1. Pięknie, ale brakuje mi tu Mony Lisy! Mam nadzieję że pojawi się jeszcze na twoim blogu :) pozdrowienia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mona Lisa to temat na Luwr :) Myślę, że kiedyś napiszę i o tym :)

   Usuń
 2. A kiedy jedziesz w nasze Taterki? Skad Ty kase bierzesz na te podroze?
  Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Tatrach byłam 3 tyg temu, i jadę także w najbliższy weekend. :)
   A kasa na podróże... na fakt, trzeba mieć jakieś tam zaplecze finansowe na takie rzeczy, ale ja staram się zawsze maksymalnie ciąć koszty. Na razie sama nie zarabiam, więc mam to, co dostanę od rodziny lub sama jakoś zaoszczędzę :)

   Usuń
 3. Czy w Wersalu jest zakaz fotografowania i robiłaś to w ukryciu telefonem komórkowym???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, w Wersalu nie ma zakazu fotografowania.

   Usuń
 4. Witam! planuję w tym roku odwiedzić Francję i oczywiście Wersal- proszę napisać kiedy najlepiej się wybrać ( chodzi mi o miesiąc ) - by zobaczyć całe piękno Wersalu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja byłam w Wersalu końcem lipca i Wersal wtedy był naprawdę piękny.
   Wydaje mi się, że najlepiej odwiedzić to miejsce właśnie w lecie, czyli czerwiec/lipiec/sierpień, kiedy ogrody będą zielone i aura pogodowa będzie sprzyjała. Choć w tym czasie trzeba się liczyć z dużym tłokiem, bo zwiedzających jest co niemiara!

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...